C# Binarysearch Nedir? -Dizi Metotları Kullanımı-

C# binarysearch metodu hem diziler hem de list’ler için kullanılan bir metottur. Bu metot iki farklı şekilde kullanılabilir. Birinci kullanımda metot iki parametre alırken, ikinci kullanımda dört parametre alarak işlem yapar. Şimdi bu iki yöntemi inceleyelim.

Birinci Yöntem

Birinci yöntem genel kullanım şekli;

Array.BinarySearch(dizi, object nesne);

Bir örnek ile gösterelim.

int[] sayilar={4,6,2,8,7};
int sira=Array.BinarySearch(sayilar1, 8);

Yukarıdaki örnekte metot sayilar dizisinin 0. indeksinden itibaren 8 değerini arayacak ve bulduğunda indeks değerini döndürecek. Eğer bulamazsa -1 döndürür. Bu durumda sira değişkeninin alacağı değer aşağıda görüldüğü şekilde olacaktır.

sira=3

İkinci Yöntem

Şimdi de ikinci kullanım şeklinin genel kullanım şekline bakalım.

Array.BinarySearch(dizi, int index, int uzunluk, object nesne);

Bir örnek ile gösterelim.

int[] sayilar={4,6,2,8,7};
int sira=Array.BinarySearch(sayilar, 2, 2, 8);

Yukarıdaki örnekte metot sayilar dizisinin 2. indeksinden itibaren 2 elemanlık bölümünü arar ve eğer 8 sayısını bulursa indeks değerini bulamazsa -1 değerini döndürür. Bu durumda sayilar2 dizisinin elemanları aşağıda görüldüğü gibi olacaktır.

sira=-1

C# binarysearch metodu konusunu gördük. Konu ile ilgili soru, görüş ya da fikirlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazarak bize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi içeriği için aşağıdaki linke tıklayarak C# kategorisi altında daha bir çok içeriğe ulaşarak C# bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twtitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/programlama-dilleri/c-sharp/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar