C# Copy Nedir? -Dizi Metotları Kullanımı-

C# copy metodu hem diziler hem de list’ler için kullanılan bir metottur. Bu metot iki farklı şekilde kullanılabilir. Birinci kullanımda metot üç parametre alırken, ikinci kullanımda beş parametre alarak işlem yapar. Şimdi bu iki yöntemi inceleyelim.

Birinci Yöntem

Birinci yöntem genel kullanım şekli;

Array.Copy(dizi1, dizi2, int uzunluk);

Bir örnek ile gösterelim.

int[] sayilar1={4,6,2,8,7};
int[] sayilar2=new int[5];
Array.Copy(sayilar1, sayilar2, 5);

Yukarıdaki örnekte metot sayilar1 dizisinin 0. indeksten itibaren 5 elemanı sayilar2 dizisinin içine kopyalar. Bu durumda sayilar2 dizisinin elemanları aşağıda görüldüğü şekilde olacaktır.

sayilar2={4,6,2,8,7};

İkinci Yöntem

Şimdi de ikinci kullanım şeklinin genel kullanım şekline bakalım.

Array.Copy(dizi1, int index, dizi2, int index, int uzunluk);

Bir örnek ile gösterelim.

int[] sayilar1={4,6,2,8,7};
int[] sayilar2=new int[5];
Array.Copy(sayilar1, 2, sayilar2, 1, 3);

Yukarıdaki örnekte metot sayilar1 dizisinin 2. indeksinden itibaren 3 elemanlık bölümü sayilar2 dizisinin 1. indeksinden itibaren kopyalar. Bu durumda sayilar2 dizisinin elemanları aşağıda görüldüğü gibi olacaktır.

sayilar2={0,2,8,7,0};

CopyTo Metodu

Son olarak farklı bir yöntem daha gösterelim. Bu yöntem CopyTo metodudur. Bu metodun genel kullanım şekli aşağıda görüldüğü gibidir.

dizi1.CopyTo(dizi2, int index);

Bir örnek ile gösterelim.

int[] sayilar1={4,6,2,8,7};
int[] sayilar2=new int[10];
sayilar1.CopyTo(sayilar2,3);

Yukarıdaki örnekte metot sayilar1 dizisini sayilar2 dizisinin 3. indeksinden itibaren içine kopyalar. Bu durumda sayilar2 dizisinin elemanları aşağıda görüldüğü gibi olacaktır.

sayilar2={0,0,0,4,6,2,8,7,0,0};

C# copy metodu konusunu gördük. Konu ile ilgili soru, görüş ya da fikirlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazarak bize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi içeriği için aşağıdaki linke tıklayarak C# kategorisi altında daha bir çok içeriğe ulaşarak C# bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twtitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/programlama-dilleri/c-sharp/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar