C# For Döngüsü Nedir ve Nasıl Kullanılır?

C# for döngüsü en çok kullanılan döngü türüdür denebilir. Peki döngüler ne amaçla kullanılırlar? Döngüler bir program içinde belirli işleri defalarca yapmamızı sağlayan komut bloklarıdır. Bir for döngüsünün en temel formu aşağıda gösterildiği gibidir.

for(ifade1;ifade2;ifade3)
deyim1;

ya da

for(ifade1;ifade2;ifade3)
{
deyim1;
deyim2;
…..
}

Şimdi bir for döngüsünün nasıl çalıştığına adım adım bakalım.

İfade1

Program for döngüsüne geldiğinde bir defaya mahsus olmak üzere ifade1 kısmını çalıştırır. İfade1 kısmı ilk değeri belirlemek için kullanılır. Bu kısımın yazılması zorunlu değildir.

İfade2

Daha sonra ifade1 çalıştırılır. Bu bölüm kontrol bölgesidir. Döngünün devam edip etmeyeceği ile ilgili kontrol noktası burasıdır. Bunu da ifade2 kısmında yazılan mantıksal operantlar ile yapar. Eğer true dönerse döngü devam edecek, false dönerse döngü bitirilecek demektir.

İfade3

Bu bölüm ifade2’den sonra değil döngü sonunda çalıştırılır. Eğer ifade2 true değeri dönmüşse program döngü içine girerek yazılmış kodları çalıştırır. Kodların sonuna gelince ifade3’e gider. İfade3, ifade1’de belirtilen başlangıç değerinin değiştirilmesi sağlayan kısımdır. Bu değişiklikten sonra ifade2’e gidilir ve kontrol sonucu döngünün devam edip etmeyeceği belirlenir. Bu kısımın yazılması zorunlu değildir.

Şimdi bir örnek ile göstererek for döngüsünü daha kolay anlayalım.

for(int i=0;i<3;i++)
Console.WriteLine(i);

Yukarıdaki kodun ekran çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

0
1
2

Döngü 0’dan başlar ve 3’ten küçük olup olmadığına bakılır. Eğer küçükse döngüye girer ve kodu gerçekleştirir. Daha sonra i’nin değeri 1 artar ve 1 olur. Tekrar kontrol edilir ve bu şekilde i değeri 3’ten küçük olmadığı durum gerçekleştiği zaman döngüden çıkılır.

Şimdi ifade1 ve ifade3’ün yazılmadan yapılan bir for döngüsü örneği yapalım.

for(;k<5;)
{
Console.WriteLine(i);
k++;
}

Yukarıdaki örnekte de olduğu gibi böyle bir kullanımda vardır ve bunun çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

0
1
2
3
4

Son olarak da sonsuz döngü oluşturmayı görelim

for(;;)
{
Console.WriteLine(“Merhaba”);
}

Bu tip döngüler içinden çıkılamaz döngülerdir. Bu tür döngülerin kullanım maksadı döngünün ne kadar süreceği bilinmediği ve döngüden çıkılmanın bir şarta bağlı durumlarda kullanılır.

C# for döngüsü konusunu gördük. Daha fazla bilgi içeriği için aşağıdaki linke tıklayarak C# kategorisi altında daha bir çok içeriğe ulaşarak C# bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twtitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/programlama-dilleri/c-sharp/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar