C# IndexOf Nedir? -Dizi Metotları Kullanımı-

C# indexof metodu hem diziler hem de list’ler için kullanılan bir metottur. Bu metot üç farklı şekilde kullanılabilir. Birinci kullanımda metot tek parametre alırken, ikinci kullanımda iki parametre, üçüncü kullanımda ise üç parametre alarak işlem yapar. Şimdi bu üç yöntemi inceleyelim.

Birinci Yöntem

Birinci yöntem genel kullanım şekli;

IndexOf(char harf);

Bir örnek ile gösterelim.

string yazi=”Merhaba Dünya”;
int sira= yazi.IndexOf(‘r’);

Yukarıdaki örnekte metot yazi değişkeninin içinde ‘r’ harfini arayacak ve bulduğu ilk ‘r’ harfinde indeks değerini döndürecektir. Eğer bulamazsa -1 değerini döndürecektir. Bu durumda sira değişkenine atanan değer aşağıdaki gibi olacaktır.

sira=2;

İkinci Yöntem

Şimdi de ikinci kullanım şeklinin genel kullanım şekline bakalım.

IndexOf(char harf,  int index);

Bir örnek ile gösterelim.

string yazi=”Merhaba Dünya”;
int sira=yazi.IndexOf(‘a’,5);

Burada ise metot yazi değişkeninin içinde 5. indeksten itibaren ‘a’ harfini arayacak ve bulduğu ilk ‘a’ harfinde indeks değerini döndürecektir. Eğer bulamazsa -1 değerini döndürecektir. Bu durumda sira değişkenine atanan değer aşağıdaki gibi olacaktır.

int sira=6;

Üçüncü Yöntem

Son olarak üçüncü yöntemden bahsedelim.

IndexOf(char harf,  int index, int uzunluk);

Bir örnek ile gösterelim.

string yazi=”Merhaba Dünya”;
int sira=yazi.IndexOf(‘e’,4,5);

Burada ise metot yazi değişkeninin içinde 4. İndeksten itibaren 5 karakterlik alan içinde ‘e’ harfini arayacak ve bulduğu ilk ‘e’ harfinin indeks değerini döndürecektir. Eğer bulamazsa -1 değerini döndürecektir. Bu durumda sira değişkenine atanan değer aşağıdaki gibi olacaktır.

sira=-1;

C# indexof metodu konusunu gördük. Konu ile ilgili soru, görüş ya da fikirlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazarak bize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi içeriği için aşağıdaki linke tıklayarak C# kategorisi altında daha bir çok içeriğe ulaşarak C# bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twtitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/programlama-dilleri/c-sharp/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar