C# Length Nedir? -Dizi Metotları Kullanımı-

C# length metodu hem diziler hem de list’ler için kullanılan bir metottur. Length metodu sadece değer okunan bir değerdir. Bu metot dizinin eleman sayısını verir.

Şimdi length metodunun genel kullanım şeklini görelim.

dizi.Length;

Bir örnek ile gösterelim.

int[] sayilar={4,6,2,8,7};
int eleman_sayisi=sayilar.Length;
Console.WriteLine(“Toplam eleman sayısı={0}”,eleman_sayisi);

Yukarıdaki örnekte metot sayilar dizisinin toplam eleman sayısını alıp, bu değer, int türündeki eleman_sayisi değişkenine atar. Ekrandaki çıktısı da aşağıda görüldüğü gibi olur.

Toplam eleman sayısı=5

Length metodu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli şey, bu metodun for döngüsü ile beraber sıkça kullanılmasıdır. Bir diziyle for döngüsü kullanarak işlem yaptıracak isek, dizinin tüm elemanları dönmesi için dizinin eleman sayısını bilmek gerek ve bu metodu kullanmak çok kullanışlı olmaktadır. Bunu bir örnek ile pekiştirelim.

string[] kelimeler=new string[5];
for(int i=0;i<kelimeler.Length;i++)
	keliemeler[i]=Console.ReadLine();

C# length metodu konusunu gördük. Konu ile ilgili soru, görüş ya da fikirlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazarak bize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi içeriği için aşağıdaki linke tıklayarak C# kategorisi altında daha bir çok içeriğe ulaşarak C# bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twtitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/programlama-dilleri/c-sharp/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar