C# Merhaba Dünya- Kod Yazmaya Giriş

C# ile Merhaba Dünya Yazdırmak

Hangi yazılım dili olursa olsun, bir dile başlandığında ilk öğrenilen komut ekrana  “Merhaba Dünya” yazdırmak olmuştur. Bu yazılım dünyasının gelenekleri arasına girmiş bir komut satırıdır. Burada da C# dilini kullanarak Konsol uygulamasında ve Windows Form uygulamasında ekrana “Merhaba Dünya” yazdırmayı göstereceğiz.

C# Konsol Uygulaması Şablonu kullanarak Komut Satırı ekranında herhangi bir yazı yazdırmak için Void Main içerisine Console.Writeline(" "); ya da Console.Write(" "); kod satırları kullanılır. Bu kod satırları ekrana yazı yazdırma işine yarar. Aralarındaki fark ise “WriteLine” ile imleç alt satıra geçer ve alt satırdan devam ederken “Write” ile alt satıra geçmeden kaldığı yerden devam eder. Console.Writeline("Merhaba Dünya"); ya da Console.Write("Merhaba Dünya"); yazdıktan sonra komut satırı ekranının kapanmaması için ekrana yazdırdığımız yazıyı okutmak için Console.Readline(); kod satırı kullanılır. Çünkü Konsol uygulaması kod satırlarını main() fonksiyonunun ilk satırından okumaya başlar ve kodlar bitince programı otomatik kapatır. Programın kapanmaması ve ekranda yazı görmek için böyle bir yöntem kullanılır. Bunları yazıp F5 tuşuna basarak ya da Proje menüsünden Derle’ye tıklayarak projeyi derleyip çalıştırabilirsiniz. Göreceğiniz ekran görüntüsü aşağıdaki resim gibi olacaktır.

Console.Writeline("Merhaba Dünya! YazılımDelisi.com");
Console.Readline();
C# Merhaba Dünya Yazdırmak
C# Merhaba Dünya Yazdırmak

Şimdi de Windows Form şablonunu kullanılarak C# ile Merhaba Dünya yazdırmayı görelim. Bunun için bir sürü yöntem vardır. Şimdi göreceğimiz yöntem MessageBox.Show(" "); kod satırını kullanarak ekranda bir mesaj kutusu içerisinde Merhaba Dünya yazdırmak olacaktır. Bunun için Form Ekranına Araç Kutusu içerisinden bir adet buton eklememiz gerekmektedir. Bu butonu Forma sürükleyerek ekleyebilirsiniz. Butonu ekledikten sonra butona çift tıklayarak kod yazma ekranını açabilirsiniz. Açılan ekranda buton kod satırı arasına MessageBox.Show("Merhaba Dünya"); yazıp F5 tuşuna basarak ya da Proje menüsünden Derle’ye tıklayarak projeyi derleyip çalıştırabilirsiniz. Göreceğiniz ekran görüntüsü aşağıdaki resim gibi olacaktır.

MessageBox.Show("Merhaba Dünya! YazılımDelisi.com");
C# Merhaba Dünya Yazdırmak
C# Merhaba Dünya Yazdırmak
C# Merhaba Dünya Yazdırmak

C# ile konsol ve windows form ugulamalarında ekrana “Merhaba Dünya” yazdırmayı gördük. Konu ile ilgili soru, fikir ya da görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazarak bizlere iletebilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak C# kategorisi altında daha bir çok içeriğe ulaşarak C# bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twtitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/programlama-dilleri/c-sharp/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo