C# Nedir? Hangi Sürümleri Çıkmıştır? C# Nasıl Yazılır?

C# nedir? Microsoft firması tarafından 1999 yılı sonu itibarı ile geliştirilmeye başlanan Visual C# programlama dili, 2002 yılı itibarı ile 1.0 sürümü ile .Net dilleri arasında yerini almıştır.

C# Nedir

C# Sürümleri

C# 1.0 versiyonu ile birlikte yönetilebilir kod yapısı kullanılmaya başlanmıştır.

C# 2.0 versiyonu ile generics, anonymous methods (isimsiz metodlar) gibi programlama yapıları kullanılmaya başlandı.

C# 3.0 veriyonu ile birlikte lambda ifadeleri, extension methods (genişletme metodları), LINQ gibi programlama yapıları kullanılmaya başlandı.

C# 4.0 versiyonu ile birlikte dynamic veri tipi, named ve optional parameters gibi programlama yapıları kullanılmaya başlandı.

C# 5.0 versiyonunda ise asenkron programlama yapısı kullanılmaya başlandı.

C# 6.0 versiyonunda ise Primary Constructors, Dictionary, Index member ve event initializer, Params lenumerable programlama yapıları kullanılmaya başlanmıştır.

C# 7.0 versiyonunda ise local function, throw expressions, ref return, tuple deconstruction, pattern matching programlama yapıları kullanılmaya başlanmıştır.

C# programalama dili, TurboPascal, Delphi, J++ gibi dillerin gelişiminde öncülük etmiş olan Andres Hejlsberg’in başında bulunduğu bir ekip tarafından geliştirilmiştir. .NET dil ailesi, içerisindeki en güçlü dillerden birisidir. Java, C, C++ gibi dillerin güçlü yönlerini bünyesinde birleştiren bir yapıya sahiptir.

C# programlama diline Visual Studio kod geliştirme ortamı içerisinde erişebiliyoruz. Visual Studio içerisinde C# dilinin yanı sıra Visual Basic .Net, Visual C++, F# dilleri ve web sitesi tasarımı, kodlaması yapabileceğimiz ASP.NET adlı web programlama dili mevcuttur.

Visual Studio’nun Enterprise, Professional, Test Professional ve Community olmak üzere 4 sürümü mevcuttur. Community sürümü, ücretsiz olarak indirip kullanabileceğimiz bazı özellikleri kısıtlanmış olan sürümdür.
En kapsamlı özelliklere sahip olan sürümü Enterprise sürümüdür. Diğer sürümlerdeki özelliklere ek olarak debugging, test, analiz ve yönetim araçlarına sahiptir. Sürümler hakkında detaylı bilgi için https://visualstudio.microsoft.com/tr/vs/compare/ adresine göz atabilirsiniz.

C# nedir konusunu bu yazımızda gördük. Aşağıdaki linke tıklayarak C# kategorisi altında daha bir çok içeriğe ulaşarak C# bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twtitter üzerinden de takip ederek destek olabilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/programlama-dilleri/c-sharp/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar