C# Reverse Nedir? -Dizi Metotları Kullanımı-

C# reverse metodu hem diziler hem de list’ler için kullanılan bir metottur. Bu metot üç farklı şekilde kullanılabilir. Birinci kullanımda metot tek parametre alırken, ikinci kullanımda iki parametre, üçüncü kullanımda ise üç parametre alarak işlem yapar. Şimdi bu üç yöntemi inceleyelim.

Birinci Yöntem

Birinci yöntem genel kullanım şekli;

Array.Reverse(dizi);

Bir örnek ile gösterelim.

string[] sayilar={4,6,2,8,7};
Array.Reverse(sayilar);

Yukarıdaki örnekte metot sayilar dizisinin içindeki elemanları ters çevirerek elemanları tekrar dizecektir. Bu durumda sayilar dizisinin yeni sıralama biçimini şu şekilde göreceksiniz.

sayilar={7,8,2,6,4};

İkinci Yöntem

Şimdi de ikinci kullanım şeklinin genel kullanım şekline bakalım.

Array.Reverse(dizi,  int index);

Bir örnek ile gösterelim.

string[] sayilar={4,6,2,8,7};
Array.Reverse(sayilar,2);

Yukarıdaki örnekte metot sayilar dizisinin içindeki rakamları 2. indeksten ters çevirerek elemanları tekrar dizecektir. Bu durumda sayilar dizisinin yeni sıralama biçimini şu şekilde göreceksiniz.

sayilar={4,6,7,8,2};

Üçüncü Yöntem

Son olarak üçüncü yöntemden bahsedelim.

Array.Reverse(dizi,  int index, int uzunluk);

Bir örnek ile gösterelim.

string[] sayilar={4,6,2,8,7};
Array.Reverse(sayilar,1,3);

Yukarıdaki örnekte metot sayilar dizisinin içindeki rakamları 1. indeksten itibaren 3 elemanı ters çevirerek elemanları tekrar dizecektir. Bu durumda sayilar dizisinin yeni sıralama biçimini şu şekilde göreceksiniz.

sayilar={4,8,2,6,7};

C# reverse metodu konusunu gördük. Konu ile ilgili soru, görüş ya da fikirlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazarak bize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi içeriği için aşağıdaki linke tıklayarak C# kategorisi altında daha bir çok içeriğe ulaşarak C# bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twtitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/programlama-dilleri/c-sharp/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar