C# Sabitler Nedir? Nasıl Tanımlanır?

C# Sabitler

C# sabitler konusu;

Bir program boyunca değerinin değişmeyeceğini düşündüğümüz verileri sabit veriler olarak tanımlarız. Örneğin, matematiksel işlemler yapan bir programda pi sayısını sabit olarak tanımlamak gerekir. Çünkü pi sayısının değeri hiçbir zaman değişmeyecektir. Hep aynı kalması gerekir. Eğer programcı yanlışlıkla program içinde bu sabit değere farklı bir değer ataması yaparsa program derleme aşamasında hata verecektir ve çalışmayacaktır. Bu da programdaki bir hatanın önüne geçilmesine yardımcı olur ve matematiksel işlemlerimizde de hiçbir zaman yanlışlık yapılmaz.

Sabit Tanımlama ve İlk Değer Atama

Sabit verileri tanımlamak için “const” anahtar kelimesi kullanılır. İlk değer ataması, sabit tanımlaması yapılırken verilir.

Örnek kullanım;

Const int pi=3;

Sabitlere atama yapılırken dikkat edilmesi geren bir husus vardır. Değişkenlere atama yapılırken nasıl bir değişkene başka bir değişken aracılığı ile atama yapılıyorsa, bir sabite de atama yapılırken sadece sabit aracılığı ile atama yapılabilir.

Örnek kullanım;

Const int deneme=3;

Conts int pi=deneme;

Hatalı kullanım;

İnt deneme=3;

Const int pi=deneme;

Sabit ifadeleri ile bilmemiz gereken 3 önemli kural vardır. Bunları maddeler halinde yazarsak;

  1. Sabitler tanımlandıklarında değerleri atanmalıdır. İlk değer verilmeyen değişkenler “const” yani sabit olmazlar.
  2. Sabit ifadelere ancak sabit ifadeler ile değer atanabilir.
  3. Sabit ifadeleri içsel tasarım olarak zaten statik oldukları için, ayrıca statik olarak belirtmek hatalıdır ve kullanılamaz.

Hafızada Nerede Tutulur?

Sabit Bölge

Değerleri değiştirilemeyen program içine gömülü nesnelerin tutulduğu alandır. Sadece okuma amaçlı olduğu için ROM’da tutulurlar.

C# sabitler nedir? Nasıl tanımlanır ve hafızada nerede tutulur konularını gördük. Daha fazla bilgi içeriği için aşağıdaki linke tıklayarak C# kategorisi altında daha bir çok içeriğe ulaşarak C# bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twtitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/programlama-dilleri/c-sharp/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar