C# While ve Do-While Döngüleri Nedir?

C# While Döngüsü

C# while döngüsü istediğimiz kod ya da kodların belli bir koşul sağlanana kadar çalıştırılmasını sağlar. While döngüsünün yapısı for döngüsü kadar karmaşık değildir. Örnek bir while döngüsü yapısı aşağıdaki gibidir.

while(koşul)
Deyim

Ya da

while(koşul)
{
Deyim1
Deyim2

}

Şimdi de while döngüsünün işleyiş şeklini inceleyelim. Program while döngüsüne gelince parantez içindeki ifadeye bakar. Eğer parantez içindeki koşul sağlanıyorsa yazılmış olan kod ya da kodları gerçekleştirir ve döngü sonuna gelince tekrar başa dönerek koşulu kontrol eder ve koşul sağlandığı sürece döngü bu şekilde devam eder.

Örnek bir while döngüsü yazımı görelim.

int k=0;
while(k<3)
{
     Console.WriteLine(k);
      k++;
}

Yukarıdaki kodun ekran görüntüsü aşağıda gösterildiği gibi olacaktır.

0
1
2

C# Do-while Döngüsü

Şimdi de do-while döngüsünü görelim. Do-while döngüsünün while döngüsünden bir tek farkı vardır. Burada istenilen kod ya da kodlar önce çalıştırılır sonra kontrol mekanizması işler. Örnek bir do-while yapısı görelim.

do
Deyim
while(koşul);

Ya da

do
{
Deyim1
Deyim2

}while(koşul);

Kısaca do-while döngüsünden bahsedelim. Program bu döngüye gelince ilk önce do kısmı içinde yazılmış kod ya da kodları gerçekleştirir. Sonra while içinde yazan koşula bakar ve gelen true ya da false değerine göre döngüye devam eder ya da döngüden çıkar. Örnek bir do-while döngüsü görelim.

int k=0;
do
{
   Console.WriteLine(k);
k++;
}while(k<3);

Yukarıdaki kodun ekran görüntüsü aşağıda gösterildiği gibi olacaktır.

0
1
2

While ile sonsuz döngü yapılmak istenirse aşağıdaki gibi yazılabilir.

while(true)
{
  Console.WriteLine(“Merhaba”);
}

C# while ve do-while döngüleri konusunu gördük. Daha fazla bilgi içeriği için aşağıdaki linke tıklayarak C# kategorisi altında daha bir çok içeriğe ulaşarak C# bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twtitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/programlama-dilleri/c-sharp/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar