C# Foreach Döngüsü Nedir ve Nasıl Kullanılır?

C# foreach döngüsü C ve C++ dillerinde olmayan bir döngü türüdür. C# dilinin yeni bir döngü yapısıdır. Foreach döngüsü, koleksiyon tabanlı nesneler içinde adım adım dolaşmamızı sağlar. C# dilinde diziler ve List’lerin içindeki verileri tek tek döndürerek işlem yapmamızı sağlar. Bunu C ve C++ dillerinde for döngüsü ile de yapabiliyorduk ama foreach döngüsü bu konuda bizlere kolaylık ve pratiklik sağlamıştır. Şimdi foreach döngüsünün örnek bir yapısını görelim.

foreach(int x in Dizi)
Deyim

ya da

foreach( int x in Dizi(ya da List) )
{
Deyim1
Deyim2
….
}

Foreach döngüsünün kısaca işleyişinden bahsedecek olursak program bu döngüye geldiğinde belirtilen diziyi (ya da List) alır ve bu dizinin her elemanını tek tek o anda geçici bir süreliğine oluşturulan değişken içine atar ve işlem yapar. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. O da oluşturulan geçici değişkenin veri türü dizi (ya da List) ile aynı veri türünde olmalıdır ya da işlem aşamasında veri türü dönüşümü yapılmalıdır. Aksi halde string veri türündeki değişkenlere sahip bir dizinin elemanlarını int veri türü gibi düşünerek toplama işlemi yapılması beklenemez.

Şimdi de örnek bir foreach döngüsü gösterelim.

int[] sayilar={0,1,2};
foreach(int sayi in sayilar)
{
   Console.WriteLine(sayi);
}

Yukarıdaki kodun ekran çıktısı aşağıdaki gibidir.

0
1
2

C# foreach döngüsü konusunu gördük. Daha fazla bilgi içeriği için aşağıdaki linke tıklayarak C# kategorisi altında daha bir çok içeriğe ulaşarak C# bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twtitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/programlama-dilleri/c-sharp/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar