CSS Nedir? Nasıl Kullanılır? Nereye Yazılır?

CSS Nedir?

CSS nedir? CSS dersleri başlamadan önce temel HTML bilgisine sahip olmanız CSS’i anlamanız ve kullanabilmeniz açısından sizin için daha yararlı olacaktır. CSS “Cascading Style Sheets” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı “Basamaklı Stil Sayfası” demektir. CSS, HTML içinde yazılan etiketlerimize stiller eklememizi sağlar. CSS ile sitemiz görsel ve içeriksel açıdan daha güzel ve etkileyici görünür. Bir web sitesinin temel iskelet sistemini HTML olarak nitelendirirsek, bu iskelet sisteminin üzerine doku ve organları giydirerek et bürüyen kısmı da CSS olarak nitelendirebiliriz. Bu da demek oluyor ki HTML olmadan CSS olmaz. Yani iskelet sistemi ayakta durabilecek sağlamlıkta değilse ne kadar güçlü bir kas sistemine sahip olursanız olun bir adım dahi atamaz, olduğunuz yere düşersiniz.

CSS Nasıl Yazılır?

CSS kodlarını nereye, nasıl yazacağız peki? Bunun için 3 farklı yöntem mevcuttur.

  1. Yerel CSS kodlaması
  2. Genel CSS kodlaması
  3. Harici CSS kodlaması

Öncelikle yerel CSS kodlamasından başlayalım. Yerel CSS kodlaması stil eklenmek istenilen bir HTML etiketi içinde “style” parametresi içinde yazılır ve o stiller sadece yazılan etikete uygulanır. Başka hiçbir etiket bu stillendirme özelliklerinden etkilenmez.

HTML de yazımı:

 <p style=”color:red;”> Merhaba </p>

İkinci olarak genel CSS kodlamasına geçelim. Genel CSS kodları, HTML’in <head> etiketleri içerisinde açılan <style> etiketi içinde yazılır. Burada yapılan stillendirmeler HTML içindeki nitelenen tüm etiketler için geçerli olur.

HTML de yazımı:

<head>

<style type="text/css">

P{ color:red; }

</style>

</head>

Son yöntem ise harici CSS kodlamasıdır. Bu yöntemde CSS kodları ayrı bir belge içinde yazılır ve .css uzantısı ile kaydedilir. Yazılan bu CSS kodlarının HTML tarafından okunup işlenmesi için de yine <head> etiketi içerisinde link etiketi ile dosya yolu belirtilerek yapılır. Burada da yazılan CSS kodları HTML içindeki nitelenen tüm etiketler için geçerlidir.

HTML de yazımı:

<link href=”stil.css” type="text/css" rel="stylesheet">

CSS nedir? Görüldüğü gibi CSS kodlarımızı nereye ve nasıl yazabileceğimizi öğrendik. CSS ile ne gibi stillendirmeler yapabileceğimizi, hangi etiketlerin bu stillendirmelerden etkilenip hangilerinin etkilenmeyeceğini nasıl ayarlayabileceğimizi gibi konuları aşağıdaki linke tıklayarak CSS kategorisi altındaki başlıklardan öğrenebilrsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip ederek destekleyebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/web-gelistirme/css/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo