En Popüler 10 Programlama Dili

En popüler 10 Programlama Dili

C#

c#-programlama-dili

C#, Microsoft tarafından 90’lı yıllarda Java’nın artan popülaritesine karşı oluşturulmuş bir yazılım dilidir. Microsoft bu dile oldukça destek verdiğinden dolayı şu an bile hala kullanılmakta olup özellikle mobil uygulamalardan bulut uygulamalara ve bilişim sektöründe kullanılan uygulamalara kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Visual Studio

visual-basic-programlama-dili

Microsoft tarafından geliştirilen bir diğer yazılım dili olan Visual Basic, nesne tabanlı görsel bir programlama dilidir. Kolay uygulama geliştirmek için de kullanılmaktadır.

Zor ve sıkıcı görülebilecek pek çok işi daha basit ve rahat bir hale getirmesi açısından önemli bir dildir. Programlamanın da basite indirgendiği bir dil olduğundan oldukça popüler bir dildir.

Java

java-programlama-dili

Java, oldukça kapsamlı ve yazılım dili denilince ilk akla gelen dillerden bir tanesidir. Pek çok bilgisayar bilimcisi tarafından da tavsiye edilen yazılım dili, oldukça geniş kullanım alanına sahiptir. Nasa’nın uydu sistemlerinden pek çok akıllı cihazın içerisinde Java dilinin kodları gezmektedir. Özellikle yayılma alanı Android’in Java ile geliştirilip yayılması sayesinde olmuştur.

Günümüzde pek çok mobil cihaz Java diliyle yazılan Android işletim sistemiyle çalışmaktadır.

HTML

html-programlama-dili

Hiper Metin İşaretleme Dili olarak Türkçe’ye çevrilen HTML yazılım dili, web sayfalarının oluşturulmasında standart bir metin işaretleme dilidir. Bu dili yorumlayabilen programlar tarafından çalışabilen programlar yazılabilmektedir. Özellikle internet tarayıcıları buna bir örnektir.

Tarayıcılar HTML kodlarını okuyarak yorumlar ve görsel hale dönüştürür. CSS ve JavaScript dilleri ile beraber kullanıldığında dinamik web sayfaları oluşturulabilir.

CSS

css-programlama-dili

Cascading Style Sheets yani Türkçe adıyla Basamaklı Stil Sayfaları olan CSS dili, HTML’e ek olarak bir elementin nasıl görüneceğini gösteren önemli bir yazılım dilidir.

HTML’de bulunan görselleştirme sıkıntılarını çözen CSS, web sitesinin ön yüz tasarımı için önemlidir. HTML dosyalarının daha anlaşılır bir hale gelmesini sağlaması açısından önemli bir yazılım dilidir.

SQL Server

sql-programlama-dili

İngilizcede “Structured Query Language” olan ve Türkçe’ye “Yapılandırılmış Sorgu Dili” olarak geçen SQL, veri yönetmek ve veritabanı tasarlamak için kullanılan bir yazılım dilidir.

Bu yazılım dili ile birlikte ileri bir tarihte kullanılmak üzere saklanan ham verilerin, veritabanı oluşturularak sabit disklerde kullanma imkanını sunmaktadır. Kayıtlı veriler istenirse yeri değiştirilebilir, silinebilir veya özelleştirilebilir. Aratılan veriler daha iyi filtrelenmektedir ve rahat bulunabilmektedir.

Python

pyhton-programlama-dili

Son yıllarda ortaya çıkan ve  en popüler dillerden bir tanesi olan Python, bu dili kolaylığından dolayı pek çok yazılımcı ve programcı oldukça beğenmektedir. Kısa ve basit bir şekilde kullanılması ve her yerde kullanılabilen bir dil olması nedeniyle tercih sebebi olmuştur. Java’dan 3 kat kadar daha az kod yazarak ve daha az efor sarf ederek daha kısa zamanda işlerinizi bitirebilirsiniz.

PHP

php-programlama-dili

İngilizce “Hypertext Preprocessor” yani “Üstünyazı Önişlemcisi” 1995 yılında ortaya çıkan PHP web dili, hali hazırdan bulunan web sitelerinin %95’inde halen daha kullanılmaktadır.

Türkiye’de de oldukça yaygın olan yazılım dili, özellikle üniversitelerde bilgisayar mühendisliği bölümlerinde halen öğretilmektedir. Geniş çaplı ve HTML içerisine gömülebilen sunucu taraflı bir yazılım dilidir.

RUGBY

rugby-programlama-dili

Ruby öğrenmesi ve yazması oldukça kolay ve daha da önemlisi anlaması kolaydır. Japon bir mühendis olan Yukihiro Matsumoto tarafından 90’larda geliştirilen bu dil, uygulama veya yazılım geliştirenler için oldukça keyifli bir kod yazma deneyimi sunuyor. Nesne bazlı çalışıldığında da oldukça kolaydır.

Web frameworkü de bulunan yazılım, son zamanlarda oldukça popüler olmaktadır.

SWIFT

swift-programlama-dili

Apple tarafından geliştirilen Swift, mobil cihazları için bu dili geliştirmiştir. IOS ve Appstore’a uygulama geliştiren bir kişinin Swift bilmeden uygulama geliştirmesi imkansızdır.

Oldukça beğenilen ve pek çok kişinin çıktığı 2014 yılından beri öğrenmeye başladığı dil, pek çok uygulama geliştiricisinin vazgeçilmez yazılım dili olmuştur.

En popüler 10 programlama dili konusunu gördük. Aşağıdaki linke tıklayarak Programlama Dilleri kategorisi altında bir çok içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki İnstagram logosuna tıklayarak bizi İnstagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/programlama-dilleri/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar