HTML Alıntı Göstermek Etiketi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

HTML alıntı göstermek istediğimiz de, alıntı olarak ekleme yaptığımız metinlere özel etiketlere sahiptir. Diyelim ki bir makale yazıyorsunuz ve bu makale içinde başka kaynaklardan alıp yazınıza koyduğunuz bölümler mevcut. İşte tam bu noktada HTML’in alıntı olarak göstermek için ürettiği etiketler devreye giriyor. HTML bunun için iki tane etikete sahiptir. Metin içinde geçen bir ifadeniz için <q> etiketi, cümle ya da cümlelerden oluşan uzun bir alıntı için ise de <blockquote> etiketi kullanılabilmektedir. Şimdi bu etiketleri birer örnekle inceleyelim.

<q> Etiketi

Genel Kullanım Şekli

<q> … </q>

Bir örnek ile gösterelim.

<p> Nasrettin Hoca’nın <q> “Parayı veren düdüğü çalar.”</q> sözünü çok severim.</p>

<blockquote> Etiketi

Genel Kullanım Şekli

<blockquote> … </blockquote>

Bir örnek ile gösterelim.

<p>Mevlana’nın anlam yüklü bir sözü: <blockquote> Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol. </blockquote> </p>

HTML alıntı göstermek ( <q> ve <blockquote> etiketleri) konusunu bu yazımızda gördük. Konu ile ilgili soru, görüş ya da fikirlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmı ile bizlere ulaştırabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak HTML ile ilgili diğer yazılarımıza da ulaşabilirsiniz. Ayrıca Instagram ve Twitter linklerine de tıklayarak bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip ederek destek olabilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/web-gelistirme/html/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar