HTML Başlık Etiketleri Nedir ve Nasıl Kullanılırlar?

HTML Başlık Etiketi

Yazılarımızı yazarken her yazı için bir başlık ifadesi de kullanılırız. HTML de bizim bu başlıklarımız da kullanmamız için ayrı bir etiket oluşturmuştur. Bu etiketi kullanmadan da başlığımızı yazabiliriz elbette ama HTML bu etiketi görünce içindeki yazının bir başlık olduğunu anlar ve bunun bize avantajları vardır. En büyük avantajı SEO açısındandır. SEO ‘nun ne olduğunu ve SEO için neler yapılması gerektiğini Web Geliştirme altında SEO başlığı içerisinde bulabilirsiniz. <h> etiketi bir blok etikettir ve yanında 1’den 6’ya kadar rakamlar ile kullanılır. Bu rakamların sebebi HTML tarafından belirlenmiş karakter büyüklüklerini simgeler. h1 en büyük puntoya, h6 ise en küçük puntoya karşılık gelir. Şimdi bir örnek ile bunu görelim.

HTML de yazımı:

<h1> Başlık </h1> <h6> Başlık </h6>

Web sayfasında görünümü:

Başlık

Başlık

Ayrıca önemli bir hatırlatmada bulunmakta fayda var. HTML içerisinde yukarıda olduğu gibi birden fazla etiket aynı şey için kullanılacak ise, bunun kuralı ilk açılan etiket en son kapanır şeklindedir.

HTML başlık etiketleri konusunu bu yazımızda gördük. Konu ile ilgili soru, görüş ya da fikirlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmı ile bizlere ulaştırabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak HTML ile ilgili diğer yazılarımıza da ulaşabilirsiniz. Ayrıca Instagram ve Twitter linklerine de tıklayarak bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip ederek destek olabilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/web-gelistirme/html/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar