HTML DOCTYPE Nedir? Ne İçin Kullanılır?

HTML DOCTYPE bilmeyenler için DOCTYPE’ın ne olduğunu anlatalım. DOCTYPE, Browser (Tarayıcı)’a dokümanın tipini belirtir. Örneğin DOCTYPE’tan sonra yazacağımız ifade ile tarayıcımız bu dokümanın tipini anlar. Web sayfaları için HTML ifadesini kullanırız. Peki buna neden ihtiyaç duyulmuştur? Doctype’ın ortaya çıkmasının nedeni internetin kullanılmaya başladığı ilk yıllarında web standartlarının belli kurumlar tarafından belirlenmemiş olmasıdır. Bu süreçte doğru kodlamaktan ziyade insanlar bir şekilde kodlama yapmak için uğraşıyorlardır. Tıpkı kodlamada olduğu gibi internet tarayıcılarında da farklılıkların olması sayfaların farklı şekilde yorumlanmasına neden oluyordu.

Bu sebeple sürüm sorunu kaynaklı hataları gidermek maksadıyla kolay bir çözüm olan Doctype çözümü bulundu. Doctype’ın sitenin <html> etiketinin en üst kısmında tanımlanması ve Doctype’ın üzerinde başka hiçbir etiketin yer almamasına karar verildi. Böylece internet sayfalarının ilk olarak Doctype’ı tarayıcı tarafından taranarak, sayfanın tipi kolaylıkla belirlenmeye başlandı.

HTML, case-insensitive (Büyük / Küçük harfe duyarlı değil) olduğu için etiketleri büyük / küçük harf fark etmeksizin yazabilirsiniz.

HTML5 ile gelen yeniliklerin başında DOCTYPE alanında gelen yenilik yer alır. Örneğin HTML 4.01’de DOCTYPE yazımı aşağıdaki gibiydi.

<!DOCTYPE html PUBLIC “-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN”

“http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd”>

Yukarıdaki yapımızda; URL, versiyon numarası, sayfanın dili vb. gibi bilgiler yer almaktadır. Çok uzun bir satır değil mi? HTML5 ile yukarıdaki gibi bir yapı kurmamıza gerek kalmadı. Bunun yerine aşağıdaki gibi basit kullanım getirilmiştir.

<!DOCTYPE html>

Yukarıdaki yapımızda görüldüğü gibi sadece dokümanın tipinin HTML olduğu bildirilmiştir.

HTML doctype konusunu bu yazımızda gördük. Konu ile ilgili soru, görüş ya da fikirlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmı ile bizlere ulaştırabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak HTML ile ilgili diğer yazılarımıza da ulaşabilirsiniz. Ayrıca Instagram ve Twitter linklerine de tıklayarak bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip ederek destek olabilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/web-gelistirme/html/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar