HTML embed Etiketi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

HTML embed diğer bir medya çağırma / ekleme etiketidir. Herhangi bir konumdaki medya dosyası çağrılabilir. Burada şunu da hatırlatmakta fayda var; embed ile eklenen medya içeriğine göre tarayıcılar tarafından ekstra plugin istenme durumları olabilir. Zaten embed etiketi de genellikle flash içerik eklemek için kullanılır.

<embed> … </embed> etiketinin kullanımı aşağıdaki gibidir.

<embed src=”medya_yolu”></embed>

embed etiketinin bir özelliği olan src alanında eklemek istediğimiz medya dosyasının yolunu belirtmeliyiz. HTML embed etiketinin örnek kullanımı aşağıdaki gibi olacaktır.

<!DOCTYPE html>
<head>
<title>Embed Örnek</title>
<meta charset="utf-8">
</head>
<body>
Örnek Müzik <br>
<embed src="müzik.mp3"></embed>
</body>
</html>

Bu etiketin audio etiketinden çok daha farklı bir şekilde olduğunu görürüz. Başta da belirttiğimiz gibi embed elementi flash içerikler eklemek için kullanılır.

HTML embed etiketi konusunu bu yazımızda gördük. Konu ile ilgili soru, görüş ya da fikirlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmı ile bizlere ulaştırabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak HTML ile ilgili diğer yazılarımıza da ulaşabilirsiniz. Ayrıca Instagram ve Twitter linklerine de tıklayarak bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip ederek destek olabilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/web-gelistirme/html/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar