HTML Font Etiketi

HTML font etiketinin kullanım amacı nedir? Her etiketin kendine has parametreleri vardır. Her parametre her etikette kullanılmaz. Daha önceki yazılarımızda bazı metinsel işlemler yapmayı paylaştık. Bu yazımızda ise HTML içerisinde yazdığım yazıların kendisi ile nasıl işlem yapabileceğinizi öğreneceksiniz. Bir yazının rengini, karakter büyüklüğünü ya da yazı tipini değiştirmek için <font> etiketi kullanılır. <font> etiketi aldığı parametreler sayesinde yazıların bu özelliklerini değiştirebilir. Bu parametreleri bir tablo halinde görelim.

size Karakter büyüklüğünü değiştirir.
color Yazı rengini değiştirir.
face Yazı tipini değiştirir.

HTML de yazımı:

<font size=18 color=”red” face=”Arial”> Örnek yazı </font>

Sitede görünümü:

Örnek yazı

Eğer sayfadaki tüm yazıların varsayılan yazı tipinden farklı bir yazı tipinde görüntülenmesi istiyorsa bunun için tüm yazılara tek tek <font> etiketi kullanmak zorunda değilsiniz. <Basefont> etiketi ile varsayılan yazı özelliklerini ayarlayabilirsiniz. Basefont’un kapanış etiketi yoktur. Örnek olarak;

HTML de yazımı:

<basefont face=”Calibri>

HTML font etiketinin kullanım şeklini gördük. Aşağıdaki linke tıklayarak HTML ile ilgili diğer yazılarımıza da ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan Instagram ve Twitter linklerini tıklayarak bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip ederek destek olabilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/web-gelistirme/html/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar