HTML Nedir? HTML HEAD ve BODY Etiketleri

HTML Nedir?

HTML nedir? HTML (Hyper Text Markup Language) bilgisayarlarımızda kullandığımız web sitelerinin oluşturulmasını sağlayan ve .html uzantısı ile Chrome, Internet Explorer ve Firefox gibi web tarayıcıları tarafından okunan bir işaretleme dilidir. HTML kesinlikle bir programlama dili değildir. İçerisinde javascript gibi programlama dilleri kullanılabilir ancak kendisi bir programlama dili olarak sayılmaz. Günlük hayatta kullandığımız internet sitelerinin temel yapısını HTMLoluşturmaktadır.

HTML bünyesinde bir çok farklı işlevi gerçekleştirmek üzere tasarlanmış etiketlere sahip bir dildir. Bu etiketler sayesinde görsel (grafik, resim, video) ve yazımsal içeriklerin doğru ve düzgün bir şekilde görüntülenmesi sağlanır.

HTML etiketlerini yazmak için herhangi bir IDE ya da çalıştırmak için bir derleyici kullanmaya gerek yoktur.Herhangi bir metin editörü bunun için yeterlidir. Her bilgisayarda bulunan not defterinde bile yazılabilir. HTML etiketlerden oluşur ve her etiketin (istisnalar hariç) bir açma ve kapama bölümü vardır. Bütün etiketler <html>(açma bölümü) … </html>(kapama bölümü) arasında yazılır. Kapama bölümünü açma bölümünden ayıran “/” işaretidir. HTML’in iki temel etiketi vardır. Bunlar <head> ve <body> etiketleridir. Şimdi temel bir HTML yapısı görelim.

<html>
<head>
…
</head>
<body>
….
</body>
</html>

<Head> Etiketi Nedir?

Temel HTML etiketlerinden biri olan <head> etiketini inceleyelim. <head> etiketi adından da anlaşılacağı gibi sayfanın başlık bölümüdür. Tarayıcının üst kısmında sayfanın başlığı olacak görülecek yazı, sayfanın içeriği hakkında bilgi veren etiketler ve dışarıdan CSS ya da javascipt bağlantısı alınacak ise onların adres yolları bu etiket içinde belirtilir. Temel bir HEAD yapısı görelim.

<head>
<title> Deneme </title>
<meta name="keywords" content=“deneme, ornek”>
</head>

<Body> Etiketi Nedir?

Temel HTML etiketlerinden ikincisi olan <body> etiketi ise sayfanın bütün içeriklerini tarayıcı üzerinde gösteren bölümdür. Kullanıcıya görüntülenecek her şey bu kısımda yer alır. Bunları da tanımlanmış etiketler ile gerçekleştirir. Bu etiketlerin ne olduğu ve nasıl kullanıldığı diğer yazılarımıza bakarak öğrenebilirsiniz. Şimdi de temel bir BODY yapısı görelim.

<body>
<p> Merhaba Dünya </p>
</body>

HTML nedir? Bir web sayfasının tarayıcıda görüntülenebilmesi için nasıl oluşturulması gerektiğini gördük. Aşağıdaki linke tıklayarak diğer yazılarımıza da ulaşabilir ve hangi içerikler için hangi etiketler kullanılır ve bu etiketlerin hangi özellikleri vardır gibi konuları öğrenebilirsiniz. Ayrıca Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip ederek destek olabilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/web-gelistirme/html/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo