Java Nedir ? Neden Popüler Bir Dildir?

Java nedir? Java, açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye bir programlama dilidir. 1995 yılında kurulmuş olan bu dil günümüzde oldukça yaygın kullanılan, popüler bir dildir

Java’nın sloganlarından biri olan, “write once, run anywhere” (“bir kere yaz heryerde kullan”)  Java’nın derlenmiş Java kodunun Java’yı destekleyen bütün platformlarda tekrar derlenmeye ihtiyacı olmadan çalışabileceği anlamına gelir. Bu javanın en büyük avantajlarından biridir.

Java ne kadar popüler ?

Java günümüzde en çok kullanılan programlama dillerinin başında geliyor.

java nedir
TIOBE index verileri

TIOBE index verilerinde en başta gelen java, programcı olmak isteyenler için büyük önem ifade ediyor.

Java yazmaya nasıl başlayabilirim ?

Java yazmak için gerekenler bir adet bilgisayar ve JDK yazılımıdır. Java’nın syntax’ı gayet basittir. Kodlarımızı bir not defterine bile yazabiliriz ama biz işlerimizi kolaylaştıran IDE( Integrated Development Environment ) kullanacağız. Java yazmak için çok fazla IDE vardır bunlardan en çok kullanılanlar NetBeans,Eclipse ve IntelliJ IDEA’dır.

JDK Nedir ?

JDK( Java Development Kit)  Java geliştiricilerine yönelik bir Oracle yazılımıdır.  Hem yorumlayıcı hem de derleyici görevini üstlenmektedir . Oracle’nin kendi sitesinden indirdikten sonra kurup java yazmaya başlayabilirsiniz

Nasıl Çalışır ?

Yazılan kodu bir java derleyicisi derler.Bu derlemenin sonucunda”bytecode” adı verilen bir sanal makine kodu ortaya çıkar. Platform bağımsızlığını sağlayan bytecode’dur. Çünkü bir kere bytecode oluştuktan sonra yazılım sanal makine içeren tüm işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. Daha sonra bu bytecode JVM( Java Virtual Machine ) tarafından derlenir.

  • Avantajlar
  • Java Basittir kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır
  • Java Nesneye Yöneliktir
  • Java Platformdan Bağımsızdır
  • Java Güvenlidir güvenliği tasarımının bir parçası olarak gören ilk programlama dillerinden biridir.
  • Dezavantajlar
  • Java, C veya C ++ gibi yerel olarak derlenmiş dillerden çok daha yavaş ve daha fazla bellek tüketen olarak algılanabilir.

Java ile neler yapılabilir ?

Java ile konsol ekranına “Merhaba Dünya” yazmaktan, dünyanın en çok satan oyunu olan Minecraft’a kadar çok farklı alanlarda çok farklı yazılımlar geliştirebilirsiniz.

Java nedir, neden popülerdir ve neler yapılabilir konularını gördük. Daha fazla bilgi içeriği için aşağıdaki linke tıklayıp Java kategorisi altında daha bir çok içeriğe ulaşarak Java bilginizi arttırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linklerine tıklayarak bizi Instagram ve Twtitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/programlama-dilleri/java/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar