JavaScript Veri Türleri Nelerdir?

JavaScript veri türleri diğer dillerden farklılık gösterir. Javascript değişken tanımlarken “var” anahtar kelimesini kullanılır. Bu konuya JavaScript Değişkenler yazısına giderek bakabilirsiniz. Değişkenler bölümünde değişkenlerin veri türleri konusundan bahsetmedik. Çünkü JavaScript, değişken tanımlarken herhangi bir veri tipi kullanımına önem vermemektedir. Ancak yine de temel aldığı 3 veri türü bulunmaktadır. Bunlar: number(int, float), String, ve boolean. Diğer programlama dillerinde, örneğin Java’da 8 tür primitif veri tipi vardır, String türünü de sayarsak 9 türe çıkar. Bunlar: int, short, char, boolean, float, double, long, byte ve String’tir. Fakat JavaScript; sayısal veri türleri için: number, metinsel veri türleri için: string ve mantıksal veri tipi için de: boolean veri türünü kullanmayı kabul etmiştir. Aşağıdaki tabloya da bakarak bu söylediklerimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

int number
byte number
short number
long number
float number
double number
char string
string string
boolean boolean

Bir değişkenin türünü öğrenmek için typeof() komutu kullanılır. typeof() komutunu daha detaylı görmek için aşağıdaki örneği inceleyelim.

<script type="text/JavaScript">
var a = "yesil vadi";
var b = 3.14;
var c = 'e';
var d = true;
var e = 1453;
document.write(typeof(a) + "<BR>");
document.write(typeof(b) + "<BR>");
document.write(typeof(c) + "<BR>");
document.write(typeof(d) + "<BR>");
document.write(typeof(e) + "<BR>");
</script>

Yukarıdaki kod kümesinin ekran çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

JavaScript Veri Türleri

Javascript veri türleri konusunu gördük. Bu konunun anlaşıldığını düşünüyorum. JavaScript ile ile konuları aşağıdaki linke tıklayarak JavaScript kategorisi altındaki başlıklardan öğrenebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter adreslerine tıklayarak bizi Instagram ve Twitter üzerinde de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/web-gelistirme/javascript/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar