JavaScript While ve Do-While Döngüleri

JavaScript While Döngüsü

Javascript while döngüsü istediğimiz kod ya da kodların belli bir koşul sağlanana kadar çalıştırılmasını sağlar. While döngüsünün yapısı for döngüsü kadar karmaşık değildir. Örnek bir while döngüsü yapısı aşağıdaki gibidir.

while(koşul)
Deyim

ya da

while(koşul)
{
Deyim1
Deyim2
….
}

Şimdi de while döngüsünün işleyiş şeklini inceleyelim. While döngüsünde ilk olarak parantez içindeki ifadeye bakar. Eğer parantez içindeki koşul sağlanmış ise yazılmış olan kod ya da kodları gerçekleştirir ve döngü sonuna gelince tekrar başa dönerek koşulu kontrol eder ve koşul sağlandığı sürece döngü bu şekilde devam eder.

Örnek bir while döngüsü yazımı görelim.

var k=0;
while(k<3)
{
document.write(k);
k++;
}

Yukarıdaki kodun ekran görüntüsü aşağıda gösterildiği gibi olacaktır.

0
1
2

JavaScript Do-while Döngüsü

Şimdi de do-while döngüsünü görelim. Do-while döngüsünün while döngüsünden bir tek farkı vardır. Burada istenilen kod ya da kodlar önce çalıştırılır sonra kontrol mekanizması işler. Örnek bir do-while yapısı görelim.

do
Deyim
while(koşul);

Ya da

do
{
Deyim1
Deyim2

}while(koşul);

Kısaca do-while döngüsünden bahsedelim. Do-while döngüsünde ilk önce do kısmı içinde yazılmış kod ya da kodlar gerçekleştirilir. Sonra while içinde yazan koşula bakar ve gelen true ya da false değerine göre döngüye devam eder ya da döngüden çıkar. Örnek bir do-while döngüsü görelim.

var k=0;
do
{
document.write(k);
k++;
}while(k<3);

Yukarıdaki kodun ekran görüntüsü aşağıda gösterildiği gibi olacaktır.

0
1
2

Javascript while ve do-while döngüleri konusunu gördük. Bu konunun anlaşıldığını düşünüyorum. JavaScript ile ile konuları aşağıdaki linke tıklayarak JavaScript kategorisi altındaki başlıklardan öğrenebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter adreslerine tıklayarak bizi Instagram ve Twitter üzerinde de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/web-gelistirme/javascript/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar