NEDEN CSS?

Neden CSS? Çünkü CSS kullanmak şüphesiz web geliştiriciler için çok büyük bir nimettir. HTML etiketleri ile okuması karmaşık ve zor olacak olan bir yazılımı, CSS ile basitleştirmek çok kolaydır. Neden CSS sorusunun cevaplarını bir bir görelim.

Görünüm Avantajları

CSS HTML’e göre birçok stil özelliğine sahiptir. CSS’in sayfa içeriği öğelerinin sayfa görünümü öğelerinden ayrılması için geliştirildiğini düşünürsek avantajı baştan anlaşılmış olur.

<h1> Deneme </h1>

HTML’de bu elemana (h1) kalın, altı çizili, italik atama gibi çeşitli özellikler verebiliriz. Ancak bu özellikleri eklemek için ise farklı HTML elemanları kullanmak zorundayız (örnek; <strong> , <u> vs) ancak CSS kullanırsak bütün bu işlemleri tek bir elemanla yapabiliriz ve ayrıca istersek daha fazla stil özellikleri de ekleyebiliriz. (örnek; çerçeve, arkaplan vs. )

Kullanım Kolaylığı

HTML’ de her bir etikete fazladan özellik eklemek istersek, bunun için başka bir etiket veya özellik eklememiz gerekmektedir. Bu işlemi çok sayfalı bir internet sitesinde yaptığımızı düşünürsek, çok büyük zaman kaybı ve uğraş gerektiğini göreceksiniz.

Bunun gibi onlarca veya yüzlerce başlığınız olduğunu düşünürsek, altından kalkmak oldukça güç olacak. CSS’de aynı işlem için h1 {color: blue} kodunu yazmamız yeterli. Bu elemanın özelliklerinden herhangi birinde değişiklik yapmak istediğimizde sadece burada değiştirerek tüm sayfalarda bu elemanın özelliklerini değiştirmiş olacağız. Ayrıca bu işlemi her etikete tek tek değil, diğer etiketlere de eşzamanlı uygulayabiliriz. Örnek; h1, h2 {color: blue} Ayrıca oluşturacağımız tek bir CSS dosyası ile tüm sayfaların tamamını yönetmek web geliştiriciler için çok büyük kolaylık olmuştur. Sadece bir dosyada değişlik yaparak tüm sitemizin ara yüzünü yönetebiliriz.

Tasarım Tutarlılığı

Tek bir CSS dosyası ile tüm sayfalarınızı kolaylıkla yönetebilirsiniz Bu özellik sayesinde siteniz tutarlılık kazanacaktır. Web sitenizdeki ilk sayfadan son sayfaya kadar tutarlılığınızı korumak, sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızın hoşuna gidecektir. Düzenli bir içeriğe sahip olmak kullanıcıları her zaman memnun edecektir. Ayrıca bu sayede sayfalarımız hızlı yüklenecektir, çünkü aynı elemanlar diğer sayfalarda tekrar yüklenmeyecek ve bu da kullanıcılara zaman kazandıracaktır.

Daha az Dosya Boyutları

CSS kullanılarak ile yazılmış bir HTML’ in, normal HTML’ e göre %50′ ye varan performans ve hız artışlı olduğu belirlenmiştir. CSS HTML içerisinde kullanılan görünüm özelliklerini azaltacağı için dosya boyutunu önemli ölçüde azaltacaktır.

Gelecek Vaat ediyor

HTML ilerleyen süreçte giderek işlevselliğini kaybedeceği ve XML ve dolayısı ile XHTML’ in işlevselliğini artıracağı düşünülürse, CSS gibi tümleşik bir standardın önemi daha çok anlaşılıyor. XHTML ile daha temiz kodlar üretilecek, farklı platformlara uyum sayesinde bilgi dolaşımı kolaylaşacak, sayfalarımız arama motorları programları tarafından daha anlaşılır olacaktır. CSS, XHTML teknolojisi ile tümleşik olarak çalışarak bizlere gelecek vaat ediyor.

CSS ile ilgili konuları aşağıdaki linke tıklayarak CSS kategorisi altındaki başlıklardan öğrenebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter logolarına tıklayarak bizi Instagram ve Twitter üzerinde de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/web-gelistirme/css/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar