PHP Nasıl Kodlanır ? Yorum Satırları Nelerdir ?

PHP nasıl kodlanır? PHP kodlamaya başlamadan önce bilmemiz gereken temel  özellikler vardır.

Yazacağımız kodların PHP olarak anlamlandırılabilmesi ve sunucu tarafından derlenip okunabilmesi için kodların başında“<?php ” kodların sonunda ise “?>” etiketi kullanılır.

<?php
  // PHP Kodları Bu Alana Yazılır
?>

Yukarıda php etiketleri arasına yazacağımız bütün kodlar sunucu tarafından okunur ve işlenir.

Yazacağımız php kodlarının anlamlı bir hale gelebilmesi için her kod satırının sonuna “;(noktalı virgül)” işareti konur.(Bazı kod satırları istisnadır.İlerleyen bölümlerde onları daha detaylı bir şekilde göreceksiniz.)

Noktalı virgül kullanılmasının sebebi diğer birkaç dilde olduğu gibi, PHP bütün yazdığımız kodları tek bir satır gibi düşünür ve işlemleri noktalı virgülleri ayırt ederek gerçekleştirir.

PHP Echo ile Ekrana Yazı Yazdırma

PHP kullanarak yaptığımız projelerde echo fonksiyonuyla ekrana veri yazdırılır. Kullanımı oldukça kolay olan bu fonksiyon ile ekrana istediğimiz yazıyı yazdırabilir, istediğimiz sonuçları alabiliriz. Bir önceki derste hangi editörü ve kodun nasıl yazıldığını gösteren bir video yayınlamıştım, linke tıklayarak o derse ulaşabilirsiniz.

<?php
  $isim = "Yazılım Delisi";
  echo $isim;
?>
Php nasıl kodlanır?

Yukarıdaki kod bloğunda isim adında bir değişken oluşturduk ve değişkene Yazılım Delisi değerini girdik. Ardından echo fonksiyonu ile değişkenimizi ekrana yazdırdık.

<?php
 $isim = "Yazılım Delisi";
 echo "Sitemizin Adı $isim";
?>
Php nasıl kodlanır?

Yukarıda yine echo fonksiyonuyla ekrana isim değişkeninin değerini yazdırdık. Bu kez değişken ismi yazdırmadan önce Sitemizin adı cümlesini de ekledik. Tırnak içinde yazılan ifadeler  başında echo fonksiyonu varsa ekrana yazdırılır.

<?php
  $isim = "Yazılım Delisi";
  echo "<strong> $isim </strong>";
?>
Php nasıl kodlanır?

Yukarıda yazdığımız kod bloğunda html etiketi olan <strong> etiketi echo fonksiyonu içerisinde kullanılmıştır. İsim değişkeninin kalın olarak yazılmasını sağlamıştır. Echo fonksiyonu içerisinde html etiketleri kullanılabilir.

PHP Yorum Satırı Kullanımı

PHP’de de diğer bütün dillerde olduğu gibi yorum satırı kullanılır. Yorum satırları kod blokları arasına açıklama eklemek için kullanılır. Özel karakterler sayesinde bu satırlar editör tarafından derlenip okunmazlar. Bu satırların amacı büyük projelerde projenin kodlarına belli bir zaman sonra bakıldığı zaman o kodların neden kullanıldığını anlamaktır.

PHP etiketleri arasına yazılırlar.

 • # işareti kullanılan satırlar açıklama satırıdır.
 • // işareti kullanılan satırlar açıklama satırıdır.
 • /* */ işareti birden fazla açıklama satırı yazılacağı zaman kullanılır.

Örnek verecek olursak:

<?php
  #Bu satır açıklama satırıdır.
  //Bu satır açıklama satırıdır.
  /*
   Bu alan açıklama alanıdır.
   Bu alan açıklama alanıdır.
  */
?>
Php nasıl kodlanır?
PHP ve diğer programlama dillerinde açıklama satırları kullanılır. Sadece açıklama satırının başına konulan karakterler değişkenlik gösterir.

Php nasıl kodlanır bu yazımızda gördük. Aşağıdaki linke tıklayarak daha bir çok içeriğe ulaşarak bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Sosyal Medya linklerine tıklayarak bizi Sosyal Medya üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/web-gelistirme/php/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar