PHP Tarihi

PHP tarihi, ilk olarak 1994 yılında Danimarka asıllı bir Kanadalı bilgisayar bilimcisi olan Rasmus Lerdorf tarafından tasarlanmıştır. Lendorf’un böyle bir kodlama sistemine ihtiyaç duyduğu konu ise oldukça ilginçtir. İnternete koyduğu kişisel özgeçmişine kimlerin göz attığını takip etmektir.
Başka insanların kullanmaya başlaması ile biraz daha geliştirildi. İlk olarak Personal Home Page Tools, yani kişisel ana sayfa araçları adıyla 1995 yılından itibaren yaygınlaşmaya başlamıştır. Başlangıçta basit bir gramer çözümleme (parsing) motoruna sahipti. Daha sonra kişisel sitelere sayaç, ziyaretçi defteri gibi basit araçların yerleştirilmesi amacıyla kullanılmaya başlandı.

PHP gramer çözümleyicisi 1995 PHP/FI Sürüm 2 adıyla yeniden yazılmıştır. FI, yine Lendorf tarafından başka bir proje kapsamında geliştirilen ve HTML formlarından veri elde etmek amacıyla kullanılan bir form yorumlayıcısı (Form Interpreter) yazılımdır. Bu sistem de ikinci sürümü ile PHP ile tümleşik hale getirilmiştir.
1997 yılından itibaren PHP, Lendorf’un kişisel projesi olmaktan çıkmış, profesyonel bir ekibin ortak çalışması ile geliştirilmeye başlanmıştır. 1999 yılında bu ekibin çalışmalarının ilk ürünü olarak PHP3 sürümü ortaya çıkmış, bu sürüm ile PHP yaklaşık 1 milyon internet sitesinde kullanılır hale gelmiştir.

Günümüz IBM ve Oracle gibi bilişim sektörünün devlerinin de desteğini alan PHP, özellikle Zend firmasının çabaları ve GNU Genel Kamu Lisansına sahip olmasının sayesinde, 2006 yılının Kasım ayı itibarı ile tüm dünyada 25 milyondan fazla internet sitesinde kullanılmaya başlanmıştır.

Php tarihi hakkında tarihsel süreci gördük. Aşağıdaki linke tıklayarak daha bir çok içeriğe ulaşarak bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Instagram ve Twitter linkelrine tıklayarak bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip ederek destek olabilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/web-gelistirme/php/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar