Wamp Server Bilgisayarıma Nasıl Kurabilirim?

Bilgisarınızda PHP programlama dilini çalışır duruma getirmek için öncelikle yapmanız gereken, Wamp gibi bir sunucu kurmaktır. Bu yazılımlar, PHP dilinde yazılmış kodların, istemciler tarafındaki internet tarayıcı yazılımları tarafından doğru bir şekilde görüntülenebilmeleri için gereken yorumlama ve gramer çözümleme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Wamp sunucusunun çalışır hale geldiği bir bilgisayar, hem yerel PHP uygulamalarını çalıştırabilir, hem de doğrudan internet üzerinden gelecek sayfa görüntüleme isteklerini karşılayacak duruma gelmiştir. Ancak aynı bilgisayarda başka bir web sunucusunun çalışır durumda olmadığından emin olunması gerekmektedir.

Peki Kodları Nereye Yazacağım ?

Aslında aynı HTML’de olduğu gibi PHP için de standart bir not defteri uygulaması, kod yazıp çalıştırmak için yeterlidir. Ancak sağladıkları kod tamamlama, kod renklendirme ya da çevrimiçi yardım gibi kolaylıklar nedeniyle programcılar tarafından kod yazma editörlerinin kullanılması daha çok tercih edilmektedir. Notepad++ veya Visual Studio Code gibi size iki tane örnek kod yazma editörü önerebilirim.

Bunun dışında gereksinim duyacağınız diğer bir yazılım, veritabanı uygulamaları için kullanacağımız MySQL veritabanı sistemidir.
Bu yazılımları standart ayarları ile bütün olarak kuran ve çalışır duruma getiren tümleşik kurulum sistemleri bulunmaktadır. Bunlardan ikisi, Wamp Server ve XAMPP’dir. Her iki yazılım da internet üzerinden tam sürüm olarak ücretsiz yayınlanmaktadır.

Tek bir kurulum dosyasını (setup) çalıştırıp kurulumu gerçekleştirmek suretiyle bilgisayarınızda PHP ve MySQL yazılımlarını çalışır duruma getirebilirsiniz. Biz, bu ders kapsamında Wamp Server sistemini kullanacağız.

Yukarıda ki videoyu izleyerek wamp server kurulumunu adım adım gerçekleştirebilir, ardından visual studio code programını kurabilir ve basit bir yazı denemesi yapabilirsiniz.

PHP kodlarını herhangi bir internet tarayıcısından çalıştırabilmek için, önce Wamp Server programınının çalışıyor olması gerekir. Wamp Server programının kurulum sonrası oluşturulan masaüstü simgesine çift tıklayarak kolaylıkla programı çalıştırabilirsiniz.

Bu işlemler yapıldı ise, çalıştırmak istediğiniz PHP dosyanızı, C:\wamp64\www bu klasörün içerisine atmanız gerekmektedir. Tabi bu esnada bu klasörün içerisinde bulunan default dosyaları silmeniz daha iyi olacaktır. Daha sonra internet tarayıcınızın url kısmına localhost yazarak klasör içerisine atığınız PHP dosyanızı çalıştırmış olacaksınız.

Aşağıdaki linke tıklayarak daha bir çok içeriğe ulaşarak bilginizi artırabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki Sosyal Medya linklerine tıklayarak bizi Sosyal Medya üzerinden de takip edebilirsiniz.

https://yazilimdelisi.com/category/web-gelistirme/php/

Sosyal Medya Hesaplarımız

instagram logo
twitter logo

Son Eklenen Yazılar